Avantgardný Panáčik predstavil nový klip. Pozrite, ako sa dajú zrežírovať sny

Tomáš Moravanský známy pod pseudonymom Panáčik je na slovenské pomery kontroverzným zjavom. Vo svojej tvorbe používa vlastný jazyk, vlastné pravidlá, pracuje s emóciami aj silnou iróniou. Koncom jesene vydal nový album Postmoderna, ktorý avizoval singlom Banán. Tento rok uverejnil na Youtube nový videoklip k druhej pesničke z tejto platne 3 Citróny.

približuje avantgardný umelec Panáčik proces písania novej skladby.

Samotný vizuál pre videoklip natáčal Panáčik asi týždeň. „Bral som to ako skladačku vizuálnych kompozícií, zároveň som sa snažil dodržať jazyk albumu, ktorý by ho mal sprevádzať aj neskôr pri ďalších videách,“ hovorí Panáčik o dodržaní integrity diela.

Vznikne „Videosleep“

Panáčik pracuje konceptuálne a v prípade albumu Postmoderna sa rozhodol pre koncepciu, ktorá presahuje súbor pesnička – videoklip. Aktuálny klip 3 Citróny nadväzuje na pripravovanú sériu krátkych filmov, nie videoklipov, ktoré Panáčik vydá k celému albumu Postmoderna ako jednotný celok pod názvom Videosleep. Pôjde však o dielo, ktoré album sprevádza. „Každý môj album je súčasťou väčšieho celku, ktorého časti postupne odkrývam. Niekoľko záberov použijem aj z tohto klipu, čím neskôr môže získať niečo navyše,“ upresňuje mladý avantgardista, ktorý zakaždým stavia vlastný svet, vytvára mu charakter, estetiku aj ideu.

Album Postmoderna má viacero tvárí. Jedna z nich je aj práca s vyprázdnenosťou diela ako takého, k čomu Panáčik pristupuje narozdiel od iných interpretov už zo zámeru. „Baví ma staviať veci na vyššie úrovne, rozdeľovať ich a prepájať. Kopec ľudí si myslí, že to vzniká na drogách, musím ich sklamať. Tie som nikdy nebral a priznávam, všetko robím s čistou hlavou.“

Panáčik je pseudonym Tomáša Moravanského, ktorý v rokoch 2006 – 2009 vytváral experimentálne zvukové koláže a venoval sa žánru video art. Debutovým albumom Comeback (2010) dáva o sebe vedieť slovenskej hudobnej scéne. V roku 2012 mu vychádza album Záhrada, ktorým sa definitívne zapisuje u publika ako interpret so sklonmi k avantgardnej tvorbe. Záhrada získala hodnotenie viacerých hudobných portálov ako jeden z najlepších zahraničných hudobných počinov roku 2012.