Zomrel Marián Varga

Vo veku 70 rokov zomrel hudobník, skladateľ, náš priateľ a jedna z najväčších osobností slovenskej kultúry.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Už dlhšie na tom nebol zdravotne dobre, po problémoch so žalúdkom a k obštrukčnej chorobe pľúc sa pridala ešte rakovina. Vedel, že umiera a vedeli to aj jeho najbližší. V januári oslávil sedemdesiatku a zdalo sa, že sa ešte dokáže vzoprieť zdravotným trápeniam, ale nestalo sa.

„Tak bigbiťák to môže osláviť len bigbeatovo. V pravom slova zmysle. Myslel som si, že všetko zlé, čo sa mi vlani prihodilo, ostane v minulosti, a nastanú lepšie časy, ale vstup do nového roka sa nezačal pre mňa práve najlepšie – zlomil som si nohu. Takže sedemdesiatku oslavujem v posteli. Ale v celkom dobrej nálade, lebo mne sa stávajú také veci, že pri traumatických situáciách ma opúšťa depresia. Po dlhom čase mám zas chuť počúvať hudbu, pozerať filmy a niečo si prečítať,“ povedal v rozhovore pre Denník N, ktorý sa, žiaľ, stal jeho posledným.

Na koncerte, ktorý mu v apríli pripravil jeho dlhoročný priateľ Ladislav „Agnes“ Snopko, ešte dokázal vystúpiť a zahrať jednu skladbu so svojou skupinou Collegium musicum. Viac už nevládal, ale z prvého radu pozoroval svojich starých kamarátov-hudobníkov a mladú generáciu, ako prechádzajú jeho tvorbou od začiatkov až po posledné albumy. Naposledy sa objavil na verejnosti pred pár týždňami na Pohode, kde si prišiel vypočuť svoje sláčikové kvarteto a skladby, ktoré mu zahral ďalší blízky priateľ, violončelista Jozef Lupták s partiou muzikantov.

Zdroj: https://dennikn.sk/846935/zomrel-marian-varga/